Silifke Belediyespor’dan TFF’ye çağrı!
05 Mayıs 2021

Silifke Belediyespor’dan TFF’ye çağrı!

17 Nisan’da başlaması düşünülen Bölgesel Amatör Ligin, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından Mayıs sonuna ertelenmesine Silifke Belediyespor yönetimi yazılı bir açıklama yaparak, liglerin ertelenmesinin kulüplere ciddi maddi külfetinin olduğunu örneklerle açıkladı.

Silifke Belediyespor Kulübünden yapılan yazılı açıklama da şu ifadelere yer verildi:

“Mersin Süper Amatör Lig 2019-2020 futbol sezonu, kulübümüz açısından 15 Şubat 2020 tarihinde son ermişti. Bölgesel Amatör Lig de mücadele eden kulüpler için ise TFF Yönetim Kurulu'nun kararı ile 14-15 Mart 2019 tarihlerinde oynanan 22. Hafta müsabakaları sonrasında oynatılmaması sonrası 2019-2020 futbol sezonu sona ermişti. Aradan geçen bir yılı aşkın sürede yeşil sahalardan uzak kalan futbol emekçileri maddi, manevi büyük kayıplar yaşadılar. Bölgesel Amatör Ligin 17 Nisan 2021 tarihinde başlayacağı haberi futbol emekçileri için bir ümit ışığı olmuştu. Maalesef ışık geçtiğimiz Cuma günü bölgesel amatör lig maçlarının Mayıs ayı sonuna kadar ertelendiğinin açıklanması ile söndürüldü.

Lig maratonunun kısalması ile beklenen maddi kazanımları da azalan futbol emekçilerinin bir çoğu bugüne kadar alınan peşinatlarla bir nebze olsun rahatlasa da ligin 1.5 aya yakın bir süre ertelenmesi ile yine maddi imkansızlıklarla karşı karşıya bırakıldı. Çoğu sporcu maçlar başlamadığı için peşinatlarını alamazken, alanlar da peşinatlarını bir yıla yakın zamandır amatör futbolun başlatılamaması nedeni ile içine düştükleri borç batağından çıkabilmek için borçlarını ödemekte kullandılar. Tam maçlar başlayacak maç başı ücretleri, primlerle ekonomilerini rahatlatacaklarını düşünürlerken açıklanan erteleme kararı futbol emekçileri için bir kez daha hayal kırıklığı yarattı. Silifke Belediye Spor Kulübü olarak Bölgesel Amatör Lig müsabakalarının ertelenmesi kararını  büyük bir üzüntü ve şaşkınlıkla  karşılıyoruz. Ligin oynanacağı haberi yapılmasının ardından transferler, özel maçlar, maaş ödemeleri, peşinat ödemeleri, lige katılım bedeli ve lisans ücretleri ödemeleri yapıldı. Kulübümüzün bugün itibari ile hiçbir sporcusuna peşinat borcu bulunmamaktadır. Bizim derdimiz ailemiz, aile bireylerimiz olan sporcularımızın psikolojileri ve geleceği.  Aslında corona en çok da amatör futbolu vurdu. Corona varsa profesyonel ligler için de var. Profesyonel ligler oynatılabiliyorsa bölgesel lig de oynatılabilir.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun aldığı bu yanlış karardan biran önce vazgeçmesini istiyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan'ın spora ve sporcuya verdiği değeri göz önünde bulundurarak gerekeni yapacağını düşünüyoruz. Bu süreçte en çok sorumluluğu alan Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın M. Muharrem Kasapoğlu’nun da bu yanlıştan dönülmesi yönünde adımlar atacağını, Türkiye Futbol Federasyonunca lig statüsünün ve daha önce belirlenen başlama tarihinde ligin başlatılması için müsabaka tarih ve saatlerinin biran önce açıklanacağını temenni ediyoruz.

"Amatör, Spor’un Kalbidir" sözünün sadece söz de kalmaması dileğiyle...” denildi.

VARIM YAZ 2964'E YOLLA TAKIMINA SAHİP ÇIK